فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین

نظرات و اطلاعات شخصی مرا در مورد خودم ، فیزیوتراپی ،مسائل اجتماعی و اطلاعات عمومی منعکس می کند

کشف تازه دانشمندان درباره علت بی اثر بودن داروهای ام اس

دانشمندان کشف کردند که چرا داروهایی که زمانی امید آن می رفت که خیلی در درمان ام اس موثر باشند، به بیماران مبتلا به این بیماری کمکی نمی کنند.

یک تیم از دانشگاه آکسفورد می گوید تغییر ژنتیکی در بیماری ام اس بدین معناست که داروهایی که در درمان مبتلایان به بیماری های سیستم ایمنی، موثر هستند، روی بیماران مبتلا به ام اس تاثیری ندارند.

بر اساس گزارشی که این تیم تحقیقاتی در مجله نیچر منتشر کرده این گونه داروها حتی می توانند عوارض بیماری ام اس را تشدید کنند.

متخصصان می گویند تحقیقاتشان نشان می دهد که ژنتیک چگونه می تواند بر نوع پاسخ به داروها و درمان های مختلف اثر بگذارد.

این داروها که آنتی تی ان اف نامیده می شوند در مبتلایان به بیماری التهابی روده و آرتریت روماتوئید موثر هستند، اما بر بیماران مبتلا به ام اس تاثیری ندارند. محققان هنوز دلیل قطعی این موضوع را نمی دانند.

اعضای تیم تحقیقاتی آکسفورد یک تغییر ژنتیک خاص را که قبلا تصور می شد با بیماری ام اس ارتباط دارد، مورد ...

برچسب‌ها: ام اس, دارو, ژنتیک, درمان
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم تیر ۱۳۹۱ساعت 19:15  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

کودکان عقب مانده ذهنی ( Mental Retardation )

عوامل عقب ماندگی ذهنی
۱) قبل از تولد
۲) هنگام تولد
۳) بعد از تولد

مقدمه :

لغت استثنایی اصولا یک اصطلاح آموزشی است . مربیان آموزش و پرورش و مشاوران راهنمایی در زمره ی اولین کسانی هستند که به محدودیتهای یادگیری ، عاطفی شخصیتی ، اجتماعی ، و مشکلات این افراد پی می برند و باید نسبت به رفع آنها با روشهای موجود و همچنین پشگیری از مشکلات آنی اقدام نمایند .

جایگاه آموزش و پرورش استثنایی

در سال ۱۳۶۹ قانون تشکیل سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور به  تصویب مجلس شورای اسلامی رسید نظر به اینکه مبارزه با مستکبرین و حمایت از مستضعفین از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی بوده و حکومت اسلامی نیز در جهت رفع استضعاف پایه گذاری شده است کودکان استثنایی که از مصادیق بارز مستضعفین و به تعبیری از گروه محرومان مضاعف جامعه بودند ....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۰ساعت 10:21  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

جای خالی واحدهای سکته مغزی در مراکز درمانی

 

 

فشار خون بالا، شایع‌ترین علت سکته مغزی در ایران و سومین عامل مرگ‌و‌میر پس از سرطان و بیماری‌های قلبی است که با افزایش سن، احتمال بروز آن نیز زیاد می‌شود.

عوامل متعددی در بروز سکته مغزی مؤثرند که از مهم‌ترین آنها دیابت، بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا و سیگار را می‌توان نام برد. در ایران مطالعات نشان‌دهنده نسبت دو به یک در مورد سکته‌های ایسکمیک نسبت به خونریزی مغزی است که مشابه سایر نقاط دنیاست.عامل سکته‌های ایسکمیک انسداد عروق خون رسان به نواحی مختلف مغز و عامل خونریزی‌های مغزی معمولا پارگی یک رگ کوچک است. سکته‌های ایسکمیک نسبت به خونریزی‌ها ی مغزی شیوع بیشتری دارد. به عقیده کارشناسان، برای نجات جان این بیماران هردقیقه مهم است، چون در غیراین صورت صدمات و پتانسیل ناتوانی بیشتر خواهد بود. اهمیت این مسئله تا حدی است که در همه جای دنیا برای درمان این نوع سکته، واحد‌هایی به نام واحدهای سکته مغزی تشکیل شده است اما متأسفانه ..


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دوم شهریور ۱۳۹۰ساعت 15:42  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

آشنایی با شایعترین علل سردرد

سردرد یکی از شایعترین مشکلات روزمره بشر در قرن بیستم است به گونه ای که در بسیاری از مواقع افراد را مجبور می کند تا در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند .آشنایی با شایعترین علل سردرد- فیزیوتراپیست وحید صادقی

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ،  با وجود آنکه دانشمندان هنوز به طور کامل بعلت اصلی این بیماری پی نبرده اند ، اما محققان در پیدا کردن راه حل موثری در جهت درمان و کاهش اثرات آن گامهای موثری برداشته اند .
قسمت‌اعظمی ازاین سردردها ، سردردهای تنشی، میگرن وسردردهای خوشه‌ای، به یک سری پیام دهنده‌ای شیمیایی ناپایدار‌ که ما آنها را پیام‌آورهای عصبی می نامیم، مربوط می‌شود.

سردرهای تنشی :
این نوع سردرد ها را که بسیار شایع نیز هستند ، سردردهای تنشی یا هیجانی هم می‌نامند و با وجود آن که محققان هنوز نتوانسته اند رابطه مستقیمی بین استرس و بروز این نوع سردردها بیابند ، اما همچنان معتقدند که این سردردها از کار زیاد و تنشهای هیجانی ناشی‌می‌شوندکه بیشتر مواقع ناحیه پس سری راگرفتارمی کند . سردردهای تنشی، هم به شکل پراکنده و نامنظم بروز می‌کنندوهم‌به شکل مزمن‌وحاد گریبان افراد را می‌گیرد،طوری که شخص درطول یک ماه ممکن است ۵ روز با این سردرد دست و پنجه نرم کند .
فرد مبتلا دردرا مثل یک فشار سبک و در عین حال ملایم احساس کرده، سنگینی و به هم فشردگی از دو طرف سر عارض می شود. این درد می‌تواند ۳۰ دقیقه تا ۷ روز ادامه داشته باشد . برای درمان سردردهای پراکنده و نامنظم معمولاً می‌توان از قرص های مسکن استفاده کرد. علاوه بر آن، سرد و گرم کردن پیشانی به کمک یک حوله یا ماساژ آرام شقیقه و گیجگاه می تواند تاثیر بسزایی در تسکین این نوع سردرد داشته باشد .....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت 18:53  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

استفاده از سلول پایه برای معالجه سکته مغزی

                                     استفاده از سلول پایه برای معالجه سکته مغزی - فیزیوتراپیست وحید صادقی

پزشکان بیمارستانی در گلاسگو که برای یافتن داروی معالج سکته مغزی مطالعه می کنند، سلول های پایه را به مغز بیماری که دچار سکته مغزی شده بود تزریق کردند.

پزشکان می خواستند ببینند که آیا بخش آسیب دیده مغز بیمار، پس از تزریق سلول پایه قادر به ترمیم و رشد سلول های تازه خواهد بود یا نه.

این بیمار که مرد سالخورده ای است اولین شخصی در جهان است که مورد این روش مداوا قرار گرفته است.

در آغاز هفته جاری، مقدار کمی سلول پایه


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 17:10  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

چشم انداز موفقیت در مهار بیماری اِم اِس

                               چشم انداز موفقیت در مهار بیماری اِم اِس - فیزیوتراپیست وحید صادقی

ام اس یک بیماری است که وقتی فرد به آن مبتلا می شود، سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی شخص حمله می کند

دانشمندان بریتانیایی می گویند موفق به کشفی شده اند که می تواند به از بین بردن عوارض بیماری ام اس، منجر شود.

میلیون ها نفر در سراسر جهان از این بیماری رنج می برند.

دانشمندان دانشگاه های کمبریج و......
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۹ساعت 17:1  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

چگونه می توانیم به روند بهبود بیمار پس از سکته مغزی کمک کنیم ؟

                                  چگونه می توانیم به روند بهبود بیمار پس از سکته مغزی کمک کنیم ؟ - فیزیوتراپیست وحید صادقی

بازتوانی از قسمت‌های مهم بهبودی پس از سکته مغزی است. سکته مغزی باعث تغییر در زندگی می‌شود و بازتوانی به شما کمک می‌کند تا با شرایط جدید سازگار شوید و کوتاه‌ترین راه را برای بازگشت به وضعیت طبیعی انتخاب کنید. در ادامه سعی می‌کنیم روش‌های مختلف بازتوانی را با هم مرور کنیم.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ، به طور کلی سکته مغزی به از دست رفتن ناگهانی عملکرد مغز در نتیجه اختلال خونرسانی به مغز یا پارگی عروق مغزی گفته می‌شود. این اختلال خونرسانی یا پارگی عروق موجب مردن سلول‌های مغزی در ناحیه درگیر می‌شود. مغز شما برای تنظیم اعمال بدن به اکسیژن و مواد غذایی موجود در خون نیازمند است. گاهی اوقات مغز دچار کم‌خونی


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 16:25  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

علل گزگز و یا سوزن‌سوزن شدن دست و پاها چیست ؟

گزگز و یا سوزن‌سوزن شدن دست و پاها در حالتی که اعصاب محیطی انتهای دست و پاها به صورت دوطرفه و متقارن دچار التهاب شده است، دیده می‌شود.این علائم گاهی به صورت یک طرفه شروع و در نهایت در سمت مقابل نیز دیده خواهد شد که این‌گونه التهاب اعصاب، اصطلاحا به نوروپاتی محیطی معروف‌اند.علل گزگز و یا سوزن‌سوزن شدن دست و پاها چیست ؟ - فیزیوتراپیست وحید صادقی
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ، اعصاب محیطی دست و پا دارای رشته‌های حسی و حرکتی‌اند که اعصاب حسی، حس اندام‌ها و اعصاب حرکتی، فرمان حرکت عضلات و به تبع آن حرکت اندام را موجب می‌شوند و برحسب این‌که کدام‌یک از رشته‌های عصبی گرفتار شده باشند، علایم حسی یا حرکتی یا مخلوطی از علایم دیده خواهد شد. در بسیاری از نوروپاتی‌های محیطی علایم نخست به صورت اختلالات حسی همانند سوزش، سوزن‌سوزن شدن، کرختی و بی‌حسی در انگشتان دیده می‌شود در صورتی که اعصاب حرکتی محیطی بیشتر از رشته‌های حسی گرفتار شده باشند علایم به صورت ضعف و تحلیل عضلات دست‌ها تظاهر می‌کند.

علل و عوامل فراوانی موجب بروز نوروپاتی‌های محیطی می‌شوند که می‌توان آنها را به اقسام مختلفی .....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۸ساعت 15:34  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

توصیه های ایمنی برای بیماران مبتلا به ام.اس

                                      توصیه های ایمنی برای بیماران مبتلا به ام.اس - فیزیوتراپیست وحید صادقی
 هر وقت لازم بود استراحت كن، خستگی یك مساله در MS است، اما بیش از حد استراحت نكن، چون موجب افسردگی می‌شود.
- اگر نیاز بود گریه كن و خودت را خالی كن، ولی بعدش كنترل خودت را بدست‌گیر، بلند شو و مشغول كاری شو.
- تا جایی كه می‌توانی ذهن و فكرت را ورزش بده: بازیهای فكری، حل كردن جدول، شطرنج،....

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم بهمن ۱۳۸۸ساعت 17:39  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

سندرم کارپال تونل

سندرم تونل کارپال ( Carpal tunnel syndrome )شایعترین نوروپاتی به دام افتادن عصب می‌باشد که در نتیجه فشردگی عصب مدین در ناحیه مچ دست ایجاد می‌شود.سندرم کارپال تونل - فیزیوتراپیست وحید صادقی

عصب مدین (عصب میانی Median Nerve ) در ناحیه مچ دست از زیر بافت همبندی مچ دست (لیگامان عرضی مچ یا فلکسور رتیناکولوم )و از روی استخوانهای مچ عبور می‌کنند ، اگر به دلیلی این فضا تنگ شده باشد به این عصب فشار وارد شده ما اختلالات حسی و حرکتی در انگشتان دست داریم که به این بیماری سندرم کارپال تونل می‌گوییم .

در این فضا (تونل کارپال) ما هشت تاندون سطحی و عمقی دست و تاندون بلند شست را به همراه عصب مدین داریم . هر عاملی که باعث کاهش سایز تونل یا افزایش سایز بافتهای داخل تونل شود علائم CTS را ایجاد می‌کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 16:19  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

سکته مغزی در ۳ دقیقه به مغز صدمه می‌زند

ساعت از وقوع ٱنها قابل درمان طبی هستند، آسیب مغز در عرض سه دقیقه پس از سکته مغزی آغاز می‌شود.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از فرانس پرس ،  دکتر تیم مورفی متخصص علوم اعصاب در دانشگاه بریتیش کلمبیا در کانادا، سرپرست این تحقیق می‌گوید این یافته‌ها نشان می‌دهد که پیشگیری بهترین راهبرد برای مقابله با سکته مغزی است.سکته مغزی در ۳ دقیقه به مغز صدمه می‌زند -فیزیوتراپیست وحید صادقی

به گفته دکتر مورفی گرچه اگر بیمار مبتلا به سکته مغزی را بتوان در کمتر از سه ساعت به بیمارستان رساند، ممکن است به برخی از بیماران کمک کرد و از آسیب مغزی جلوگیری کرد.

اما به گفته دکتر مورفی “تغییرات ساختاری مغز در جریان سکته مغزی خیلی زود رخ می‌دهد، بنابراین بهترین کار این است که عوامل خطرساز برای بروز این بیماری را از بین ببریم و شیوه زندگی را تغییر دهیم.”
حدود ۸۰ درصد سکته‌های مغزی از نوع “ایسکمیک”‌هستند، که در آن یک لخته مانع از جریان خون به مغز می‌شود.

این نوع سکته‌های مغزی را در صورتی که بیمار در عرض سه به بیمارستان رسیده باشد، با داروهای متلاشی‌کننده لخته (ترومبولیتیک) درمان می‌کنند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۸ساعت 15:43  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

فعالیت های مهارتی توان مغز را افزایش می دهد

محققان بریتانیایی می گویند انجام کارهای پیچیده مانند تردستی به تقویت ساختار مغز کمک می کند.

گروهی از محققان دانشگاه آکسفورد در مقاله ای که در مجله "نیچر نوروساینس" به چاپ رسیده، گفتهفعالیت های مهارتی توان مغز را افزایش می دهد - فیزیوتراپیست وحید صادقی اند که چنین فعالیت هایی که نیاز به مهارت بالا دارد، می تواند حجم ماده سفید مغز را تا پنج درصد افزایش دهد.

ماده سفید عهده دار ارتباطات عصبی مغز است.

افراد مورد آزمایش در این تحقیق به مدت شش هفته به تمرین تردستی هایی همچون نگه داشتن چند شی در هوا از طریق پرتاب متوالی آنها پرداختند. محققان پیش از شروع تمرین ها و پایان آن از مغز آنها تصویربرداری "ام آر آی" می کردند.

هیچ کدام از اعضای این گروه 24 نفری پیش از انجام آزمایش ها قادر به انجام تردستی نبودند.

صرف نظر از میزان مهارت کسب شده به وسیله این افراد، تغییرات دیده شده در تصاویر ام آر آی بیانگر افزایش حجم ماده سفید مغز آنها بود.

تحقیقات پیش از این نشان داده بود که حجم ماده خاکستری مخ که محل پردازش داده ها و تصمیم گیری است می تواند افزایش یابد ولی این نخستین موردی است که افزایش


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۸ساعت 17:12  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

بیماری‌ پاركینسون‌ چیست ؟

parkinson's disease

بیماری‌ پاركینسون‌ یك‌ بیماری‌ دستگاه‌ عصبی‌ مركزی‌ در بزرگسالان‌ مسن‌تر است كه‌ مشخصه‌ آن‌ سفتی‌ عضلانی‌ پیشرونده‌ تدریجی‌، لرزش‌ و از دست‌ رفتن‌ مهارت‌های‌ حركتی‌ می باشد‌. بیماری‌ پاركینسون‌ چیست ؟- فیزیوتراپیسپت وحید صادقی

این‌ اختلال‌ هنگامی‌ رخ‌ می‌دهد كه‌ نواحی‌ خاصی‌ از مغز توانایی‌ خود را در تولید دوپامین‌ (یكی‌ از ناقلین‌ عصبی‌ در مغز) از دست‌ می‌دهند.

علایم‌ شایع‌

لرزش‌، به‌ خصوص‌ در حالت‌ عدم‌ حركت‌ اندام‌

سفتی‌ عضلانی‌ و كندی‌ حركت‌ در كل‌ بدن‌

راه‌ رفتن‌ نامتناسب‌ به‌ حالتی‌ كه‌ پاها به‌ زمین‌ كشیده‌ می‌شوند و فاصله‌ پاها از هم‌ بیشتر از حالت‌ طبیعی‌ است‌.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۸ساعت 18:18  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

آبسه مغزی

اطلاعات‌ اولیه‌

آبسه‌ مغزی‌ تجمع‌ چرک‌ ناشی‌ از یک‌ عفونت‌ باکتریال‌ در مغز یا خارجی‌ترین‌ لایه‌ از سه‌ لایه‌ غشایی‌ است، که‌ مغز و نخاع‌ را می‌پوشانند.آبسه مغزی - فیزیوتراپیست وحید صادقی

 علایم‌ شایع‌

علایم‌ زیر به‌ تدریج و‌ در عرض‌ چند ساعت‌ ظاهر می‌شوند. این‌ علایم‌ شبیه‌ علایم‌ تومور یا سکته‌ مغزی‌ هستند:

  • درد در قسمت پشتی و ناحیهٔ کمر، در صورتی‌ که‌ عفونت‌، در غشای‌ پوشاننده‌ نخاع‌ باشد.
  • سردرد.
  • حالت تهوع‌ و استفراغ‌.
  • ضعف‌، بی‌حسی‌ و یا فلج‌ یک‌ طرف‌ بدن‌.
  • راه‌ رفتن‌ نامنظم‌.
  • تشنج‌.
  • تب‌
  • منگی‌، گیجی‌، یا دارا بودن حالت‌ هذیانی‌.

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۸۸ساعت 18:53  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

فلج مغزی چيست ؟

 

                      فلج مغزی چيست ؟ - فیزیوتراپیست وحید صادقی

      فلج مغزی يك اصطلاح كلی است كه گروهی از ضايعات مزمنی كه كنترل حركتی فرد را مختل می كنند، شامل می شود. اختلال حركتی ناشی از اين ضايعه در سال های اوليه زندگی ظاهر می شود و معمولاً با گذشت زمان بدتر     نمی شود. اين بيماری در شرايط نقصان تكامل يا آسيب به مناطق حركتی مغز بوجود می آيد كه در نتيجه آن اين مناطق قادر به كنترل حركتي و وضعيت بدني (پوسچر) فرد نمي باشند.

علائم فلج مغزي :

1- سفتي عضلات يا اسپاستي سيتي

2- حركات غير طبيعي

3- اشكال در مهارتهاي حركتي درشت از قبيل راه رفتن يا دويدن

4- اشكال در مهارتهاي حركتي طريف از قبيل نوشتن يا باز و بسته كردن دكمه هاي لباس

5- اشكال در مهارتهاي ادراكي و حسي

    علائم فلج مغزي از يك فرد به فرد ديگر متفاوت است و با گذشت زمان ممكن است تغيير ننمايد بعضي از افراد مبتلا به فلج مغزي ممكن است به بيماريهاي ديگر از قبيل تشنج، آسيب ذهني اختلال يادگير و تأخير رشدي نيز مبتلا باشند.
    اگر چه ممكن است علائم فلج مغزي با گذشت زمان تغيير كنند اما اين بدان معني نيست كه فلج مغزي يك بيماري پيشرونده است (بدتر نمي شود). بنابراين اگر يك فرد مبتلا به فلج مغزي با گذشت زمان مشكلات او بيشتر شود، ممكن است اين مشكلات چيز ديگري غير از ضايعه فلج مغزي او باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۸۸ساعت 17:33  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

علل گزگز و خواب رفتگي انگشتان دست

گزگز و خواب رفتگي انگشتان دست علامت نسبتا شايعی است که مي تواند به علل مختلفي ايجاد شود. شايعترين علت آن گير افتادن اعصاب دست است. اعصابعلل گزگز و خواب رفتگي انگشتان دست- فیزیوتراپیست وحید صادقی دست در قسمتهاي مختلفي گير مي افتند. شايعترين محل گير افتادگي در مچ دست است. سه عصب مديان، اولنا و راديال مسئول حس و حرکت دست می باشند. عصب مديان از وسط مچ عبور مي كند تا به انگشتان برسد. اين قسمت به شكل تونل است و به آن تونل كارپ مي گويند. اگر در اين تونل به علتي بر روي
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۸۸ساعت 17:20  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

مغز مصنوعی تا ده سال دیگر تولید می شود

 

مغز مصنوعی تا ده سال دیگر تولید می شود - فیزیوتراپیست وحید صادقی

هنری مارکرام در حال سخنرانی درباره طرح مغز آبی رنگ

به گفته یک محقق برجسته تولید مغز مصنوعی تا ده سال دیگر امکان پذیر خواهد بود.

هنری مارکرام، مدیر طرح مغز آبی رنگ در یک کنفرانس علمی در آکسفورد بریتانیا گفت تولید مغز مصنوعی می تواند در درمان بیماری های روانی نقش داشته باشد.

به گفته او پیشبینی می شود حدود دو میلیارد نفر دچار اختلال های مغزی باشند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۸۸ساعت 16:46  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

صرع

بیماری صرع اختلال مزمن و طغیان عمل مغزی است که به علت تخلیه الکتریکی نامتعارف و متناوب نورونهای مغز پیدا می‌شودو علائم آن حملات ناگهانی و موقت بیهوشی و تشنج متناوب با فواصلصرع - فیزیوتراپیست وحید صادقی سلامت ظاهری است.

گاه علت صرع وجود یک اختلال ساختمانی در مغز است اما در اغلب موارد هیچ علت خاصی یافت نمی‌شود. در برخی از کودکان مبتلا، حملات تشنجی به دنبال یک محرک حسی مثل نورهای درخشان و شدید بروز می‌کنند و در برخی دیگر هیچ عامل شروع کننده‌ای وجود ندارد. در صرع نشاندار حملات ناگهانی را می‌توان در یکی از چندین علت شناخته شده جستجو کرد که شامل تومورهای مغزی ، بیماریهایی که بر رگهای خونی مرکزی اثر می‌گذارند و انواع سموم می‌باشد. به غیر از صرع علل


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 19:10  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

میگرن

میگرن یکی از گونه‌های سردرد است. بیشتر کسانیکه به میگرن دچار هستند، دچار حمله‌های پی در پی سردرد برای مدت چندین سال می‌باشند. سر درد میگرن بیشتر به گونه تپش‌دار بوده که بیشتر بامیگرن - فیزیوتراپیست وحید صادقی تهوع و نارسایی بینایی نیز همراه است. گر چه بیشتر موراد میگرن می‌تواند شدید باشد ولی هر سردرد شدیدی میگرن نبوده و گاهی سردرد میگرن به گونه یک درد خفیف خود را نشان می‌دهد.

چرایی ایجاد میگرن

هنوز پس از سال‌ها پژوهش چرایی ایجاد این سردرد مشخص نشده‌است. درد میگرن در اثر تورم رگ‌های خونی و اعصاب اطراف مغز که به ساقه مغز سرشناس است ایجاد می‌شود.بنظر می‌آید یک ماده شیمیایی موجود در مغز بنام سروتونین نقش اصلی را در این بیماری داشته باشد، گرچه هنوز عاملی که مایه این دگرگونی‌های در فعالیت ساقه مغز و سطح سروتونین می‌شود بخوبی شناخته نشده‌است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 14:59  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

بررسی درد عصب سیاتیک و چگونگی درمان آن

سیاتیک، نام یک عصب است
اصطلاح سیاتیک در حقیقت مربوط به دردی است که در طول عصبی به همین نام انتشار‌می‌یابد. این عصب طولانی‌ترین عصب داخل بدن شما است که از لگن تا انتهای پا ادامه دارد و در طول مسیر خود به شاخه‌های متعددی تقسیم می‌شود. هرگونه فشار بر روی اینبررسی درد عصب سیاتیک و چگونگی درمان آن - فیزیوتراپیست وحید صادقی عصب می‌تواند باعث ایجاد درد در تمام طول عصب شود (یعنی مسیری که از کمر شروع می‌شود و از پشت پا پایین می‌آید و تا پاشنه پا می‌رسد.) البته علائم ممکن است از یک درد خفیف تا ناتوانی و از کارافتادگی کامل متغیر باشد و گاهی ممکن است با احساس خارش، سوزش، بی‌حسی و ضعف عضلانی هم همراه باشد.
این درد به‌طور تدریجی شروع شده و با گذشت زمان افزایش می‌یابد و در هنگام نشستن، برخاستن، عطسه و یا سرفه‌کردن بدتر می‌شود. ویژگی آن هم این است که معمولا فقط یکی از اندام‌های تحتانی شما را درگیر می‌کند. در موارد خیلی شدید بیماری، شاید حتی کنترل مثانه و یا روده نیز از دست برود. این وضعیت اخیر، بسیار نادر، اما بسیار خطرناک است.
درد سیاتیک از کجا می‌آید؟
شایع‌ترین علت بیماری سیاتیک، بیرون‌زدن دیسک بین ‌مهره‌ای و فشار آن بر روی ریشه‌‌های عصبی است که به آن فتق دیسک‌بین‌مهر‌ه‌ای نیز گفته می‌شود. دیسک‌های بین مهره‌ای صفحاتی از جنس غضروف هستند که مهره‌ها را از هم جدا می‌کنند. دیسک‌های سالم، ستون مهره‌ها را انعطاف‌پذیر نگاه‌ داشته و کمک می‌کنند تا مهره‌ها بتوانند به‌راحتی بر روی هم بلغزند.
با افزایش سن، این دیسک‌ها شروع به تحلیل رفتن می‌کنند و خشک و تاحدی شکننده می‌شوند. این
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 16:47  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

آرتروز گردن و علائم آن ...

نویسنده : آقای دکتر ظهرابی متخصص و جراح مغز و اعصاب و ستون فقرات
 
 
 
برخي مسائل مثل حركات بيش از حد يا ناصحيح ، استفاده نادرست ، سوانح رانندگي كه باعث خميدگي ناگهاني سر به جلو و سپس عقب مي شوند ( Wiplash ) ، كارهاي سنگين ، حمل وسايل و اشياء روي سر ( كه در جامعه روستايي ما شايع است ) ، اختلالات مادرزادي و ... سرعت و شدت پيدايش اين تغييرات را بيشتر مي كنند.از جمله اين تغييرات مي توان به تغيير ساختمان ديسك بين مهره اي ، برجسته شدن آن به داخل كانال نخاعي يا سوراخ هاي بين مهره اي ، پيدايش خارهاي استخواني در لبه مهره ها ( اوستئوفيت ) و حتي تغيير شكل و بهم خوردن انحناي طبيعي آنها اشاره كرد .هر كدام از اين تغييرات ، بسته به محل ، مي توانند باعث فشار بر ريشه هاي عصبي يا حتي نخاع شوكي شوند و بيمار را علامتدار كنند .

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 17:48  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

سکته مغزی

 

 
    
برشی از مغز کسی که سکته مغزی حاد داشته است

آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال خونرسانی به قسمتی از بافت مغز که ناشی از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن قسمت بافت مغز می‌باشد.
به بیان دیگر اگر خونرسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد٬این قسمت از مغز دیگر نمی‏تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد.این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‏نامند.سکته مغزی می‏تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‏های خون رسان مغز ایجاد شود.

معمولا قبل از بروز سکته مغزی علائم هشدار دهنده‏ای وجود ندارد و یا اینکه علائم بسیاز جزئی هستند.بعد از بروز سکته مغزی بیمار باید بلافاصله در بیمارستان بستری گشته تا از بروز صدمات دائمی به مغز جلوگیری شود.عوارضی که بعد از سکته مغزی ایجاد می‏شود بستگی به محل سکته و وسعت بافت‏های گرفتار شدهٔ مغز دارد.عوارض سکته مغزی از عوارض خفیف و گذرا مثل تاری دید تا عوارض فلج کننده دائمی و یا حتی مرگ را شامل می‏شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم اسفند ۱۳۸۷ساعت 17:53  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

آنچه راجع به بيماري ام اس يا اسكلروز چندگانه(M.S)بايد بدانيم

بيماري ام.اس يا اسكلروز چندگانه يك اختلال مادام‌العمر در سيستم ايمني خودكار بدن است كه مي‌تواند منجر به فلج شديد شود. M.S - فیزیوتراپیست وحید صادقی

  اختلال سيستم ايمني خودكار وضعيتي است كه در آن بدن آنتي‌باديهايي را توليد مي‌كند كه به بافت‌هاي خودش حمله مي‌كنند.

در بدن افراد مبتلا به اين بيماري آنتي‌باديهايي توليد مي‌شود كه به ماده سفيد مغز و نخاع حمله‌ور مي‌شوند.

در بيماري ام.اس ميلين يا پوشش رشته‌هاي عصبي در مغز و نخاع ملتهب مي‌شود. اين التهاب باعث آسيب ميلين شده و سيگنال‌هاي عصبي نمي‌توانند در طول رشته‌هاي عصبي حركت كنند.

علايم اين بيماري متفاوت است و بستگي به اين دارد كه كدام بخش از اعصاب آسيب ببينند.

علايم اوليه اين بيماري بسيار خفيف بوده و عبارتند از: سرگيجه و عدم تعادل، خستگي، ضعف دست و پا، التهاب اعصاب چشمي، بي حسي يا سوزش موضعي، درد شديد در ناحيه صورت، نقص در بينايي شامل تار شدن و يا دو بيني است.

با پيشرفت بيماري ساير علايم نيز بروز مي‌كنند كه از آن جمله مي‌توان به مشكلات روده و مثانه، دردهاي مزمن مانند درد كمر و ماهيچه‌ها، افسردگي، اسپاسم يا گرفتگي ماهيچه‌ها كه


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۷ساعت 18:53  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

آلزایمر

آلزایمر با از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس ها و اسم ها آغاز می شود و کم کم تا آنجا پیش می رود که فرد حتى راه بازگشت به خانه را فراموش می کند.آلزایمر  - فیزیوتراپیست وحید صادقی

در سال ۱۹۰۶ میلادى آلویس آلزایمر پزشک آلمانى پس از ۲۰ سال تحقیق توانست تعریفى علمى از این بیمارى ارائه دهد. این بیمارى براى قدردانى از یک عمرتحقیق آلویس آلزایمر،«آلزایمر» نامیده شده است. آلزایمر که به بیمارى پیرى معروف است در واقع چیزى بیشتر از یک فراموشى ساده است.

 بیمارى آلزایمر در واقع مشکلى مغزى است. مغز ما از میلیون ها سلول عصبى تشکیل شده است. هر دسته از این سلول هاى عصبى با هم تشکیل یک بخش را می دهند و هر بخش عهده دار یک مسؤلیت است. به عنوان مثال بخش بینایى که در ناحیه پشت سرى قرار گرفته، مسئول بررسى اطلاعاتى است که از چشم ها آمده است. بدین ترتیب ما تشخیص می دهیم که چه دیده ایم.

این سلول هاى عصبى براى بررسى و انتقال اطلاعات با یکدیگر و با بخش هاى دیگر در ارتباطند. این ارتباط به صورت جریان


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم آذر ۱۳۸۷ساعت 16:44  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

درمان کمردرد (قسمت دوم)

                                                          درمان کمردرد (قسمت دوم) -  فيزيوتراپيست وحيد صادقي

وضعیت مستقیم بدن انسان موجب مشکلات عضلانی و اختلالات دیگر ناحیه کمر و پا می‌گردد. در این قسمت نقش عضلات در جلوگیری و یا بهبود اختلالات کمروپا مورد بررسی قرار می‌گیرد. در اینجا فقط به عضلاتی که مستقیماً در اختلالات کمر و پا نقش دارند خواهیم پرداخت. این عضلات همانگونه که در ایجاد بیماری دخالت دارند، در بهبود آن نیز موثرترند. بنابراین برای آگاهی از نحوه کاربرد آنها در بهبود بیماری ابتدا لازم است نحوه عمل آنها را دانست.

در طول بخش باید مبتلایان به کمر درد و پا درد این دستور را به خاطر داشته باشند که «باید همیشه به گونه‌ای بنشینند، بایستند، راه بروند وبخوابند که گودی کمربا حد ممکن کاهش یابد» عضلاتی که باید مورد بررسی قرار گیرند، عبارتند از: عضلات پشت، عضلات شکم و عضلات سرینی.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم آذر ۱۳۸۷ساعت 16:49  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

کمر درد و ورزشهای درمانی آن (قسمت اول)

پیشگفتار

انسان اشرف مخلوقات است  و بهمین سبب هیکل و اسکلت او در عین پیچیدگی، ظرافت خاص و ساختار بسیار دقیقی داشته و هرگونه تغییر غیرطبیعی یا فشار نامناسبی که بر این ساختار دقیق وارد شود، مشکلات فراوانی را به دنبال خواهد داشت.کمر درد و ورزشهای درمانی آن (قسمت اول) - فیزیوتراپیست وحید صادقی

ستون فقرات و نخاع شوکی که در میان آن قرار دارد از مهمترین قسمتهای بدن بوده و در عین حال بدلیل شکل خاص بدن انسان و فعالیتهای وی، در معرض بیشترین فشارها قرار دارند و به همین دلیل اکثر افراد در آغاز دهه سوم زندگی از درد و ضایعات مختلف در این ناحیه شاکی می باشند. تجربه ثابت کرده است که علت اغلب ضایعات و ناراحتی های کمردرد، عدم رعایت وضعیت های صحیح در فعالیتهای مختلف و همچنین وارد آوردن فشارهای بیش از حد تحمل مهره ها، در ستون فقرات و همچنین ضعف عضلانی می باشد، لذا با رعایت بهداشت کار و وضعیتهای صحیح در فعالیتهای روزمره و تقویت عضلات ضعیف ستون فقرات از بروز اکثر این مشکلات پیشگیری خواهد شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم آذر ۱۳۸۷ساعت 16:45  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

علل ايجاد رعشه (لرزش)

رعشه (tremor) و يـا لـرزش عبـارت اسـت از حـركـات غـيرعلل ايجاد رعشه (لرزش) - فیزیوتراپیست وحید صادقی
ارادي، اسپـاسم گـونـه، ريتـيـمـك و نـوسـانـي بـخـش و يـا
بـخشـهـايـي از بـدن. رعشـه بـه عـلـت انـقـبـاضـات و شـل
شـدن هـاي مكرر عضلات روي مي دهد. رعشه در درجات
مخـتلف در تـمـام افـراد وجـود دارد. بـراي مثال وقتي دست
هايتان را بصورت كشيده نگاه مي داريد، دست هـا اندكي
لـرزش پـيدا مي كنند. اين لرزش اندك و سريع طبيعي مي
باشد.

تقسيم بنديهاي رعشه:

1- سرعت رعشه (فركانس) كه يا سريع است و يا آهسته.

2- دامنه رعشه كه يا خشن است و يا ظريف.

3- شدت و تناوب رعشه.

4- رعشه در هنگام استراحت، حركت و يا انتهاي حركت هدفمند.

انواع رعشه :

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هشتم آبان ۱۳۸۷ساعت 17:48  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

parkinson's disease

بيماري‌ پاركينسون‌

              بيماري‌ پاركينسون‌ - فیزیوتراپیست وحید صادقی

بيماري‌ پاركينسون‌ يك‌ بيماري‌ دستگاه‌ عصبي‌ مركزي‌ در بزرگسالان‌ مسن‌تر كه‌ مشخصه‌ آن‌ سفتي‌ عضلاني‌ پيشرونده‌ تدريجي‌، لرزش‌ و از دست‌ رفتن‌ مهارت‌هاي‌ حركتي‌ است‌. اين‌ اختلال‌ هنگام‌ رخ‌ مي‌دهد كه‌ نواحي‌ خاصي‌ از مغز توانايي‌ خود در توليد دوپامين‌ (يكي‌ از ناقلين‌ عصبي‌ در مغز) را از دست‌ مي‌دهند.
لرزش‌، به‌ خصوص‌ در حالت‌ عدم‌ حركت‌ اندام‌
سفتي‌ عضلاني‌ و كندي‌ حركت‌ در كل‌ بدن‌
راه‌ رفتن‌ نامتناسب‌ به‌ حالتي‌ كه‌ پاها به‌ زمين‌ كشيده‌ مي‌شوند و فاصله‌ پاها از هم‌ بيشتر از حالت‌ طبيعي‌ است‌.
قامت‌ خميده‌
از بين‌ رفتن‌ حالت‌ چهره‌
تغييرات‌ صدا؛ صدا ضعيف‌ و بم‌ مي‌شود.
اختلال‌ بلع‌، آبريزش‌ دهان‌


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 18:4  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

واکنش های شیمیایی مغز عاشق

عشق نیز مانند تمام چیزهای دیگر این جهان بدون دست کم مقداری شیمی و فیزیک نمیتواند وجود داشته باشد. همانطور که یک بار دانشمندی با بد گمانی گفته بود، پیکان های کیوپید، خدای عشق، چنانچه ابتدا به ماده شیمیایی با نام غیررومانتیک و نه چندان خیال انگیز فنیل اتیل آمین آغشته نمی شد، هرگز موثر واقع نمی شد. واکنش های شیمیایی مغز عاشق- فیزیوتراپیست وحید صادقی

بدون اکسی توسین نیز واکنش های بدن انسان هرگز به خلق تراژدی هایی همچون رمئو وژولیت نمی انجامید.
 
البته هورمون های استروئیدی نظیر استروژن ( estrogen ) و تستوسترون ( testosterone ) در رانه جنسی نقشی حیاتی ایفا می کنند و بدون آنها شاید هرگز وارد قلمرو پرخطر عشق واقعی نمی شدیم. اما مشهورترین ماده شیمیایی مربوط به عشق همان فنیل اتیل آمین

( phenylethylamine ) یا PEA است، نوعی آمین که به طور طبیعی در مغز تولید می شود. PEA یک آمفتامین طبیعی، شبیه داروهای موجود در بازار است و میتواند موجب تحریکات مشابهی شود. این همان ماده ای است که احساساتی همچون پرواز کردن در آسمان و بر فراز جهان بودن ناشی از کشش به سوی معشوق را در شما پدید می آورد و همان که انرژی لازم برای بیدار ماندن تا صبح و مغازله های تلفنی را تامین می کند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیستم مهر ۱۳۸۷ساعت 23:55  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

سر درد مزمن

سر درد مزمن صبحگاهي ارتباطي با ميگرن ندارد

ابتلا به سردرد مزمن صبحگاهي و هنگام بيدار شدن از خواب معمولا ارتباطي با ابتلاي فرد به ميگرن ندارد و ريشه در عوامل محيطي فرد دارد.vahid sadeghi physio therapist

به گزارش سلامت نيوز به نقل از فاكس نيوز، فشار (استرس) و اضطراب يكي از جمله عواملي است كه ممكن است باعث به هم خوردن خواب شبانه و ابتلاي فرد به سردرد صبحگاهي شود.

علت سر دردهاي مزمن صبحگاهي ارتباطي به ابتلاي فرد به ميگرن ندارد و معمولا بعد از نيم ساعت از بين مي رود.

همچنين سيگار كشيدن زياد و استفاده الكل نيز در ابتلاي افراد به سردرد مزمن صبحگاهي موثر است.

پزشكان به افرادي كه به اين نوع سر درد مبتلا هستند توصيه مي كنند در گام اول فشار خون خود را كنترل كنند و محيط خواب خود را به شكلي در آورند كه بتوانند با آرامش بخوابند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم مهر ۱۳۸۷ساعت 22:33  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

MS

خواندنيهاي MS

سلام!
شنيده ايد که مي گويند فلاني MS دارد؟ مي دانيد يعني چه؟ چه علائمي دارد؟
ديدم بد نيست که در اين مورد، بطور هر چند خيلي خلاصه، مطلبي بنويسم.ms-vahid sadeghi physio therapist
اسکلروز مولتيپل(MS)، که در انگليسي disseminated sclerosis و در فرانسوي sclerose enplaques ناميده مي شود، در بين آسيب پذيرترين بيماريهاي عصبي است و از نظر دوره بيماري(مزمن بودن)، شيوع و تمايل آن براي حمله کردن به بالغين از مهمترين بيماريها است.
شروع اين بيماري معمولا" در مرحله سوم يا چهارم زندگي است و تقريبا" زنان 3 برابر مردان مبتلا مي شوند.
از نظر کلينيکيMS از طريق از بين بردن پوشش عصبي(ميلين) به عصب بينايي، نخاع و مغز آسيب مي رساند.
تظاهرات باليني مختلفي دارد که مي توان به: ضعف دستگاه حرکتي، احساس درد سوزني، اختلال در


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یکم مهر ۱۳۸۷ساعت 1:16  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

فلج عضلات صورت

فلج‌ بِل‌

توضيح‌ كلي‌

 

فلج‌ بِل‌ عبارت‌ است‌ از فلج‌ يا ضعف‌ در يك‌ طرف‌ صورت‌. اين‌ فلج‌ به‌ احترام‌ پزشكي‌ كه‌ براي‌ اولين‌ فلج بلز - فیزیوتراپیست وحید صادقیبار آن‌ را كشف‌ و توصيف‌ كرده‌ نام‌گذاري‌ شده‌ است‌. شروع‌ آن‌ ممكن‌ است‌ ناگهاني‌ باشد يا اينكه‌ پس‌ از چندين‌ روز اتفاق‌ بيافتد. در اكثريت‌ بيماران‌، پيش‌ از بروز آن‌ يك‌ مشكلي‌ وجود داشته‌ است‌، مثلاً استرس‌، خستگي‌، سرماخوردگي‌، يا خشكي‌ گردن‌ يا شانه‌ در طرفي‌ كه‌ فلج‌ صورت‌ قرار است‌ اتفاق‌ بيافتد. در اين‌ فلج‌، عصب‌ هفتم‌ جمجمه‌اي‌ و آن‌ دسته‌ از عضلات‌ صورت‌ كه‌ توسط‌ آن‌ عصب‌دهي‌ مي‌شوند دچار مشكل‌ شده‌اند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۷ساعت 17:9  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

گزگز و خواب رفتگي

علل گزگز و خواب رفتگي انگشتان دست

 

گزگز و خواب رفتگي انگشتان دست علامت نسبتا شايعی است که مي تواند به علل مختلفي ايجاد شود. شايعترين علت آن گير افتادن اعصاب دست است. اعصاب دست در قسمتهاي مختلفي گير مي افتند. شايعترين محل گير افتادگي در مچ دست است. سه عصب مديان، اولنا و راديال مسئول حس و حرکت دست می باشند. عصب مديان از وسط مچ عبور مي كند تا به انگشتان برسد. اين قسمت به شكل تونل است و به آن تونل كارپ مي گويند. اگر در اين تونل به علتي بر روي عصب فشار وارد شود علايمي مثل گزگز و مور مور دستها، سوزش و درد ايجاد مي شود و انگشتان خواب رفتگي پيدا مي كنند. اين حالت ابتدا در شب و ابتداي صبح بيشتر است اما بتدريج با پيشرفت بيماري در روزها نيز خواب رفتگي ديده ميشود. با پيشرفته تر شدن ......


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۷ساعت 18:0  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

بيماري ام اس يا اسكلروز چندگانه(M.S)

 آنچه راجع به بيماري ام اس يا اسكلروز چندگانه(M.S)بايد بدانيم  

بيماري ام.اس يا اسكلروز چندگانه يك اختلال مادام‌العمر در سيستم ايمني خودكار بدن است كه مي‌تواند منجر به فلج شديد شود.

  اختلال سيستم ايمني خودكار وضعيتي است كه در آن بدن آنتي‌باديهايي را توليد مي‌كند كه به بافت‌هاي خودش حمله مي‌كنند.

در بدن افراد مبتلا به اين بيماري آنتي‌باديهايي توليد مي‌شود كه به ماده سفيد مغز و نخاع حمله‌ور مي‌شوند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 15:40  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  | 

سکته مغزی

                        سکته مغزی و پیشگیری از آن

                                           

         سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که به‌ دنبال آن اختلال در گردش خون آن ناحیه از مغز ایجاد شده و موجب تظاهرات عصبی زیاد مثل فلج نیمه بدن، اختلال تکلم و اختلال در راه رفتن می‌شود.

         

معمولاً علل شایع سکته‌های مغزی در ایران فشار خون بالا، چربی بالا، دیابت، چاقی و کشیدن سیگار می‌باشد.

   

*علل ایجادکننده سکته مغزی چیست و در کشور ما علل شایع سکته مغزی کدام‌ها می‌باشند؟

علل ایجاد‌کننده سکته مغزی عبارتند از:


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۷ساعت 13:43  توسط فیزیوتراپیست وحید صادقی هشجین  |